سرگذشت ندیمه

نوشته شده توسط آیدا مرادی آهنی

 اتوود در ترسیم جهان رمانش از کلیه‌ی حوادث و اتفاقات وحشتناکی الهام می‌گیرد که در همه‌ی نظام‌های توتالیتر شاهد آن‌ها بوده. تجاوز به زنان، کنترل افکار، شکنجه‌های جنسی، شستشوی مغزی و… یادآور فجایع نظام‌های کمونیست، فاشیست و خفقان حکومت‌های دیکتاتوری‌اند. از این منظر وقتی به اتفاقات زندگی ندیمه‌ها نگاه می‌کنیم مجموع آن به نظرمان یک شکنجه‌ی عظیم است. عظیم نه از لحاظ کمّی بلکه این‌جا منظور از عظیم، بازه‌ای به وسعت تاریخ است.

وست ورلد

نوشته شده توسط هدا عربشاهی

در نخستین روزهای مرداد ۱۳۹۶، سازندگان «وست‌ورلد» (دنیای غرب) به کارگردانی جاناتان نولان، با انتشار تیزر فصل دوم این سریال اعلام کردند که تا نیمه سال ۲۰۱۸ قصد عرضه فصل دوم را ندارند تا بتوانند به‌اندازه‌کافی روی فیلم‌نامه آن تمرکز کنند. پیچیدگی‌های ساختاری فیلم‌نامه فصل اول که سال گذشته از شبکه HBO آمریکا پخش شد نشان می‌دهد که وست‌ورلد سریالی نیست که بتوان آن را درمدت یک‌سال نوشت، ساخت و پخش کرد. سریالی (نوشته لیزا جوی و جاناتان نولان) که رکورد بالاترین میزان بیننده سریال‌های اورجینال اچ‌.بی.‌او را در همه زمان‌ها به‌دست آورد و به‌ویژه از جنبه‌ جلوه‌های بصری، بازی‌ها و داستان تحسین بسیار زیاد منتقدان را برانگیخت.

دروغ‌های کوچک بزرگ

نوشته شده توسط آیدا مرادی آهنی

قتلی اتفاق افتاده، اما در همان لحظات ابتدایی متوجه می‌شویم که یک قتل عادی نبوده است. صحبت‌های دو نفر که نمی‌بینم‌شان از جنایتی هولناک خبر می‌دهد و به این ترتیب ما وارد فضای داستان می‌شویم. زندگی خانواده‌‌های امریکایی که در روز اول مدرسه تلاش می‌کنند به موقع بحاضر باشند و البته کاملاً بی‌نقص و آماده به نظر برسند.

سریال شرلوک (فصل چهارم)

نوشته شده توسط آیدا مرادی آهنی

شرلوک جدید خیلی از محاسبه‌هایش را با آیفون و تب‌لت و اینترنت جلو می‌بُرد. اما هنوز انسانی غیر معمول بود که می‌توانست با نیرویی شبیه چشم برزخی، حس ششم یا هر آن‌چه که اسمش را می‌گذارید، در عرض چند ثانیه کل زندگی یک نفر را بیرون بریزد.

سریال The Night Of

نوشته شده توسط آیدا مرادی آهنی

قبل از هر چیز بگذارید این‌طور بگوییم که اگر قرار باشد سریالی دسته‌ها، گنگ‌ها، قوم‌ها و ملیت‌ها را در شهری مثل نیویورک -حتی شده به طور خلاصه- نشان بدهد همین سریال «شبی که…» است. داستانی که از دل همین اقوام و اقلیت‌ها سربرمی‌آورد و برای دادن مشخصات بهتر مبنای داستانی‌اش را طوری قرار می‌دهد که اکثر اتفاقات و حوادثِ مرتبط با پیرنگ و خرده پیرنگ‌ها مربوط به دو تاریخ مهم در امریکا است.

چیزهای عجیب و غریب

نوشته شده توسط امیررضا تجویدی

یکی از مهم‌ترین آثار تولید شده بر مبنای تئوری ریمیکس را می‌توان مجموعه تلویزیونی چیزهای عجیب و غریب محصول شبکه نت‌فلیکس دانست. یک فانتزی کودکانه و آمیخته با کهن‌الگوهای اساطیری که بستر رخدادهای آن، آمریکای دهه ۱۹۸۰ میلادی است.

مردگان تابستان

نوشته شده توسط آرش واحدی

 سریال «مردگان تابستان» به صورت مستقیم مخاطبینی را هدف قرار می دهد که بازسازی قواعد دنیای آثار اسلشر در دهه هشتاد را مهم تر از منطق داستانی و یا شخصیت پردازی می دانند.

سریال آقای ربات: فصل اول

نوشته شده توسط آرش واحدی

خط روایی مجموعۀ آقای ربات بیش از اینکه دغدغه‌هایش را در مورد هکرها‌، خیانت و یا قدرت چرخۀ مالی کشورهای کاپیتالیسم مطرح کند شامل یک سؤال مهم در بتن اصلی ماجراهایش است: آیا یک سوسیالیست می‌تواند یک آنتی سوشیال باشد‌؟

سریال جنگ و صلح

نوشته شده توسط آیدا مرادی آهنی

ایده‌ی اقتباس از رُمانِ چهار جلدی، با پانصد و هشتاد شخصیت، برای کاری مصور؛ هرچند پُر هزینه و جسارت آمیز است اما وقتی می‌شنوید چنین رُمانی به منظور مینی سریال اقتباس شده، ندیده به دو حدس کلّی می‌رسید. اوّل این که سازنده‌ی چنین کاری یا باید اهل جسارت باشد یا حماقت. و دیگر این که بی‌شَک خیلی از جزئیات و یا حتی صحنه‌های رُمان قربانی خواهند شد.