کتاب قانون

 

بخش یکم: ثبت‌نام

۱.۱. عضویت در سایت «فیلم‌نوشت» به هیچ قومیت یا ملیت خاصی محدود نمی‌شود.

۱.۲. عضویت در سایت «فیلم‌نوشت» تحت هیچ شرایطی قابل فسخ نیست و هزینه‌ای که بابت اشتراک پرداخته می‌شود تحت هیچ شرایطی بازگردانده نمی‌شود.

۱.۳. متقاضی عضویت در سایت «فیلم‌نوشت» با عضویت در این سایت کلیۀ مفاد کتاب قانون و تغییرات احتمالی آن در آینده را می‌پذیرد.

۱.۴. طول عضویت در سایت «فیلم‌نوشت» یکسال است و کاربر چنانچه علاقه داشته باشد برای یک سال دیگر این حضور را تداوم بخشد، باید حداکثر تا یک هفته پیش از انقضای دورۀ اشتراک خود از طریق «تمدید اشتراک» که در منوی کاربری قرار دارد، به تمدید عضویت خود اقدام کند.

۱.۵. پلان طلایی عضویت مخصوص صنوف تهیه‌کنندگان و کارگردانان است.

تبصره ۱) نمایندگان صنوف تهیه‌کنندگان و کارگردانان با عقد قرارداد و پرداخت مبلغ اشتراک سالیانۀ اعلام‌شده، اعضای دستچین‌شدۀ صنف خود را به عضویت طلایی سایت «فیلم‌نوشت» درمی‌آورند.

تبصره ۲) اعضای دستچین‌شدۀ صنوف انحصاراً به تهیه‌کنندگان و فیلمسازانی اطلاق می‌شود که هیچ‌گونه سابقۀ محکومیت در پرونده‌های داوری مربوط به سرقت فیلمنامه نداشته باشند.

تبصره ۳) صنوف سینمایی طرف قرارداد با سایت «فیلم‌نوشت» متعهد می‌شوند چنانچه از یکی از اعضای آن‌ها به خاطر سرقت اثر شکایت شود و با رأی کمیتۀ داوری جامعۀ صنفی تهیه‌کنندگان این سرقت محرز گردد، طبق قوانین صنفی، جزایی و ... با عضو خاطی برخورد نمایند. بدیهی است که عضو خاطی برای همیشه از «بازار فیلمنامه» اخراج می‌شود.

۱.۶. پلان نقره‌ای عضویت مخصوص فیلمنامه‌نویسان و نویسندگان حرفه‌ای یا تازه‌کار است. آن دسته از منتقدان و نویسندگان سینمایی که با سایت «فیلم‌نوشت» همکاری می‌کنند مشمول این پلان عضویت می‌شوند. با این تفاوت که آن‌ها به خاطر همکاری با این سایت، نیازی به پرداخت حق عضویت ندارند. 

تبصره ۱) مدیریت سایت «فیلم‌نوشت» چنانچه به لحاظ دانش و تخصص صلاحیت لازم را در منتقدان، مترجمان و نویسندگان سینمایی مشاهده کند از ایشان برای همکاری دعوت به عمل خواهد آورد.

تبصره ۲) پیشنهادات ارسالی از سوی منتقدان، مترجمان و نویسندگان سینمایی جهت همکاری با سایت «فیلم‌نوشت» پذیرفته نمی‌شود.

تبصره ۳) افرادی که به طور مستمر در هر شمارۀ ماهنامۀ «فیلم‌نگار» یا فصلنامۀ «فارابی» دارای مطلب هستند، حق همکاری با سایت «فیلم‌نوشت» را نخواهند داشت.

 

بخش دوم: حقوق معنوی

۲.۱. کلیۀ حقوق مادی و معنوی مقالات، اطلاعات و فایل‌های مختلف سایت «فیلم‌نوشت» منحصراً به این سایت تعلق دارد و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازۀ بازنشر آن‌ها را در دنیای مجازی یا جراید ندارد. در صورت مشاهدۀ هرگونه تخلف، از طریق مراجع قانونی با فرد یا افراد خاطی برخورد قاطع خواهد شد.

۲.۲. بازنشر متن کامل مطالب سایت «فیلم‌نوشت» در سایر سایت‌ها، وبلاگ‌ها و جراید ممنوع است و با شخص یا اشخاص متخلف طبق قانون برخورد قاطع خواهد شد.

۲.۳. نویسندگان و مترجمانی که با سایت «فیلم‌نوشت» همکاری دارند، مجاز به بازنشر متن کامل نوشته‌های خود در سایت‌ها و نشریات نیستند. آن‌ها تنها می‌توانند در وبلاگ یا صفحات مجازی، گزیده‌ای از نوشته یا ترجمۀ خود را به همراه لینک به مطلب اصلی بازنشر کنند. در غیراین‌صورت، مدیریت سایت «فیلم‌نوشت» ضمن قطع همکاری با نویسنده یا مترجم خاصی، اطلاع‌رسانی عمومی در مورد تخلف ایشان و هرگونه پیگیری قانونی را حق مسلم خود می‌داند.

۲.۴. چنانچه نویسنده یا مترجمی، مطلب نوشته یا ترجمه شده توسط شخص دیگری را به عنوان اثر خود به سایت «فیلم‌نوشت» ارائه کند، مدیریت این سایت اطلاع‌رسانی عمومی در مورد تخلف ایشان و هرگونه پیگیری قانونی را حق مسلم خود می‌داند.

۲.۵. اعضای سایت به هیچ عنوان اجازه ندارند اطلاعات حساب کاربری خود را به هر دلیل در اختیار دیگران قرار دهند. چنانچه مشاهده شود که یکی از اعضا با آی‌پی‌های مختلف وارد سایت می‌شود، حساب کاربری او برای همیشه مسدود شده و وجه عضویت پرداختی او به عنوان جریمۀ مشارکت در سرقت داده‌های اینترنتی مصادره می‌شود.

۲.۶. اعضایی که به دلیل نقض قوانین «کتاب قانون» از سایت فیلم‌نوشت اخراج شوند، در هیچ محکمه‌ای حق طرح شکایت علیه این سایت را نخواهند داشت.

 

بخش سوم: بازار فیلمنامه

۳.۱. ثبت‌نام در بازار فیلمنامه فقط برای اعضای طلایی و نقره‌ای سایت «فیلم‌نوشت» امکان‌پذیر است.

۳.۲. شرط لازم برای ثبت آثار در بازار فیلمنامه داشتن عضویت نقره‌ای و شرط کافی، ثبت فیلمنامۀ کامل این آثار در بانک فیلمنامۀ خانۀ سینماست.

تبصره) آثاری که به صورت طرح در بانک فیلمنامۀ خانه سینما به ثبت رسیده باشند، مجاز به ثبت در بازار فیلمنامه نیستند.

۳.۳. اعضای نقره‌ای فقط مجاز به ثبت آثار درام و کمدی در بازار فیلمنامه هستند.

۳.۴. آثار سینمایی در بازار فیلمنامه به صورت «پکیج» ثبت می‌شوند. این پکیج شامل تک صفحه و ده صفحۀ اول فیلمنامه است.

۳.۵. مدت حضور هر پکیج در بازار فیلمنامه یک سال است.

۳.۶. اعضای سایت فیلم‌نوشت در خصوص مسائل مربوط به سرقت فیلمنامه «جامعه صنفی تهیه‌کنندگان» را به عنوان حکم خود می‌پذیرند.

۳.۷. سایت «فیلم‌نوشت» در خصوص سرقت احتمالی فیلمنامه‌ها هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کند و اعضای نقره‌ای در چنین مواردی حق شکایت از این سایت را ندارند.

۳.۸. مبلغ پرداختی برای خرید کلیۀ حقوق آثار ثبت‌شده در بازار فیلمنامه به ترتیب زیر است:

  • رده‌های اول تا دهم فهرست آثار برتر بازار فیلمنامه: ۲۰۰ میلیون ریال
  • رده‌های یازدهم تا بیستم فهرست آثار برتر بازار فیلمنامه: ۱۵۰ میلیون ریال
  • رده‌های بیست‌ویکم تا سی‌ام فهرست آثار برتر بازار فیلمنامه: ۱۰۰ میلیون ریال
  • رده‌های سی‌ویکم تا چهلم فهرست آثار برتر بازار فیلمنامه: ۵۰ میلیون ریال
  • سایر رده‌های فهرست برتر بازار فیلمنامه: ۱۰ میلیون ریال

 ۳.۹. افرادی که با ماهنامه «فیلم‌نگار»، فصلنامۀ «فارابی» و بنیاد سینمایی فارابی در حال همکاری باشند اجازۀ همکاری با بازار فیلمنامه را به عنوان کارشناس نخواهند داشت. این افراد در صورت قطع همکاری با موارد یادشده می‌توانند همکاری خود با اولین بازار فیلمنامه در سینمای ایران را آغاز نمایند.

 

بخش چهارم:  اطلاع‌رسانی و ارتباط متقابل

۴.۱. اطلاع‌رسانی راجع به انتشار جدیدترین مطالب، اخبار و ... در سایت «فیلم‌نوشت» از طریق کانال تلگرام رسمی، صفحۀ رسمی فیسبوک، و صفحۀ گوگل پلاس این سایت انجام می‌گیرد.

۴.۲. ارتباط متقابل با مدیریت سایت «فیلم‌نوشت» از طریق‌های زیر امکان‌پذیر است:

  • تلگرام: مخصوص ارتباط ضروری اعضای سایت با مدیریت سایت «فیلم‌نوشت»
  • ایمیل: مخصوص ارتباط نهادها، ارگان‌های فرهنگی، صنوف سینمایی، انتشاراتی‌ها، جراید و سایت‌های سینمایی دیگر با مدیریت سایت فیلم‌نوشت
  • فیسبوک: مخصوص افرادی که هنوز به عضویت سایت «فیلم‌نوشت» درنیامده‌اند
  • پشتیبانی: مخصوص ارسال سؤالات، نظرات، پیشنهادات، انتقادات، سفارش خدمات فیلمنامه، تمدید اشتراک سالیانه و ثبت آثار اعضای سایت فیلم‌نوشت در بازار فیلمنامه

تبصره ۱) از ارسال هرگونه فیلمنامه از طریق ایمیل و ... خودداری کنید. زیرا این فیلمنامه‌ها بدون خوانده شدن حذف می‌شوند و نام شما در فهرست سیاه قرار می‌گیرد.

تبصره ۲) فقط اعضای سایت مجاز به ارسال پیام از طریق تلگرام هستند. چنانچه افرادی که عضو نیستند اقدام به این کار کنند، بلاک و ریپورت می‌شوند.

تبصره ۳) هرگونه ارسال پیام یا ایمیل تمسخرآمیز، توهین‌آمیز و ... منجر به اخراج عضو خاطی از سایت و قرار گرفتن نام وی در لیست سیاه خواهد شد.

تبصره ۴) اعضای سایت می‌توانند انتقادهای سازندۀ خود را از طریق سیستم پشتیبانی به اطلاع مدیریت سایت برسانند.

 

بخش پنجم: خدمات فیلمنامه

۵.۱. خدمات فیلمنامه سایت «فیلم‌نوشت» توسط فیلمنامه‌نویسان و تحلیلگران حرفه‌ای فیلمنامه ارائه می‌شود.

۵.۲. خدمات فیلمنامۀ سایت «فیلم‌نوشت» تنها به فیلمنامه‌هایی ارائه می‌شود که پیش از این در واحد ثبت آثار تألیفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا بانک فیلمنامۀ خانۀ سینما به ثبت رسیده باشد.

۵.۳. تنها اعضای سایت «فیلم‌نوشت» مجاز به درخواست خدمات فیلمنامه هستند.

درباره

مطالب دیگر