نفوذ هوش مصنوعی در سینمای علمی ـ تخیلی

نوشته شده توسط هدا عربشاهی

بنابراین، هوش مصنوعی به هوشی گفته می‌شود که از سوی ماشین یا نرم‌افزار به منصۀ ظهور می‌رسد. این مفهوم، برپایۀ اندیشه‌ای شکل می‌گیرد که  براساس آن، ماشین یا دستگاه مکانیکی ـ رایانه‌ای می‌تواند ویژگی منحصربفرد بشر یعنی هوش یا خرد انسان ذی‌شعور (Homo sapiens) را به دقت و با درنظر گرفتن تمام جزئیات شبیه‌سازی کند. برای دستیابی به این توانایی، طیف گسترده و پیچیده‌ای از علوم شامل روانشناسی، زبانشناسی، فلسفه، علوم اعصاب، علوم رایانه‌ای، علوم ادراکی، تئوری کنترل، بهینه‌‌سازی و منطق، احتمالات و حتی روانشناسی مصنوعی وارد عمل می‌شوند.

عنوان اسرارآمیز و نوظهور این علم جدید در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ قرن بیستم همانند آهنربای پرقدرتی ادبیات و سینمای علمی ـ تخیلی را به سوی خود جذب کرد. در این میان، شاید بتوان فیلم ۲۰۰۱: اودیسۀ فضایی محصول ۱۹۶۸ به کارگردانی «استنلی کوبریک» را یکی از موفق‌ترین نمونه‌های این قبیل فیلم‌ها دانست. در این فیلم، پنج دانشمند سفر خود را با فضاپیمای "دیسکاوری- وان" به قصد رسیدن به سیاره مشتری آغاز می‌کنند. بخش وسیعی از عملیات‌های "دیسکاوری" توسط رایانۀ مرکزی فضاپیما (HAL 9000 با صدای داگلاس رین) کنترل می‌شود. در برنامه‌ای که شبکه «بی.بی.سی» دربارۀ این مأموریت پخش می‌کند، هال- ۹۰۰۰ در مصاحبه‌ای از اشتیاق خود و از اینکه چقدر از کار کردن با انسان‌ها خرسند است سخن می‌گوید.

فیلم استنلی کوبریک به قلم «آرتور سی. کلارک» نه تنها در زمان خود بلکه تا دهه‌های پس از آن نیز به عنوان یکی فیلم‌های تأمل برانگیز در سینمای علمی ـ تخیلی شناخته می‌شد. فیلمی که بعدها بسیاری از پیش‌بینی‌هایش به حقیقت پیوست که ساده‌ترین آن‌ها انتخاب نام «دیسکاوری» برای سومین نمونه از سری شاتل‌های آژانس فضایی آمریکا است. ناسا در سال ۱۹۸۴ فضاپیمای دیسکاوری را پس از دو شاتل کلمبیا و چلنجر وارد برنامه فضایی خود کرد.

تبلت، نمونۀ دیگری از تحقق رویای کوبریک ـ کلارک است. شرکت اپل در سال ۲۰۱۰ با عرضۀ اولین مدل از "آی‌پد"، انسان هزارۀ سوم را درگیر پدیده‌ای با عنوان «انقلاب تبلت‌ها» کرد، پدیده‌ای که با ورود سری «گلکسی» سامسونگ به دعوای حقوقی دامنه‌داری میان این دو شرکت تبدیل شد تا جایی که، در آوریل سال ۲۰۱۱ اپل سامسونگ را متهم کرد که به صورت کورکورانه در تولید تلفن همراه هوشمند «گلکسی» و تبلت «گلکسی تب» از «آی‌‌فن» و «آی‌پد» کپی‌برداری کرده است.

در ماه آگوست همان سال، وکلای شرکت کره‌ای در واکنشی عجیب و برای اثبات اینکه «گلکسی تب» از «آی‌پد» کپی نشده است با ارائۀ بخشی از فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی اظهار داشتند که استیو جابز مخترع «آی‌‌پد» نیست بلکه استنلی کوپریک در سال ۱۹۶۸ اولین تبلت را ساخته و بنابراین حق امتیاز این دستگاه رایانه‌ای متعلق به اوست.

درحقیقت، در یکی از صحنه‌های فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی دو فضانورد به نامهای «باومن» و «پل» هنگام صرف ناهار از طریق دو صفحۀ نمایشگر لوح‌مانند با فرماندۀ خود صحبت می‌کنند. به گفتۀ وکلای سامسونگ، طرح تبلت‌هایی که در این فیلم دیده می‌شوند در ۱۹۶۵ یعنی سه سال قبل از اینکه در این صحنه از فیلم استفاده شوند توسط عوامل فیلم ثبت اختراع شده اند و بنابراین بسیار قدیمی‌تر از حق امتیاز اپل در سال ۲۰۰۴ هستند.

اما سومین و مهم‌ترین موردی که در زمان ساخت فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی تنها یک اتفاق علمی ـ تخیلی به نظر می‌رسید و امروزه وارد زندگی روزمرۀ انسان‌ها شده است، رایانۀ مرکزی سخنگویی است که از همکاری با انسان‌ها لذت می‌برد. این رایانه امروزه در قالب سرور مرکزی کنترل هوشمند صوتی شرکت اپل و با نام "سیری" وارد جیب کت یا کیف دستی مردم شده است. اولین نسخۀ «سیری» که اکتبر سال ۲۰۱۱ (ده سال پس از اودیسه ۲۰۰۱!) عرضه شد به کاربر اجازه می‌داد که به آسانی و تنها از طریق صدا «آی‌فن» را کنترل کند و با اعلام فرامینی چون «به این فرد یک پیامک ارسال کن!»، «به من بگو کجا هستم!»، «فردا صبح من را از خواب بیدار کن!» و یا حتی «بهترین رستوران یونانی این شهر را برایم پیدا کن!» از عملکردهای دستگاه استفاده کند.

نسخه‌های ارتقا‌یافتۀ بعدی این سیستم، امکان کنترل دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند خانه و هدایت خودرو تنها از طریق صدا را فراهم می‌کنند و حتی با دریافت داده‌هایی دربارۀ فاکتورهای فیزیولوژیکی ـ حسی و پردازش آن‌ها با استفاده از الگوریتم‌هایی قادرند در قالب رفتاری تعاملی و از طریق صحبت کردن، کاربر را در شرایط روحی مساعدتری قرار دهند و به زبانی ساده با ارباب خود درد‌دل و احساس همدردی کنند؛ ویژگی مهمی که بارها کاربران این سیستم را دچار سردرگمی کرده و آن‌ها را به این باور رسانده که «سیری»، انسانی است آنسوی خط که با آن‌ها صحبت می کند! هرچند، «سیری» تنها نمونه از این فناوری نیست اما به دلیل وسعت، شاید مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها باشد. سیستمی که در مسیر تکامل می‌تواند به شکل «سامانتا»ی فیلم او (Her) متجلی شود.

اما از ۲۰۰۱: اودیسه فضایی تا سیستم عامل هوشمند او، سینمای علمی ـ تخیلی پا به پای علم واقعی راهی طولانی را برای درک بهتر و معرفی «هوش مصنوعی» طی کرده است. مسیری که التهاب آن با نزدیک شدن به هزارۀ سوم به اوج رسید و در قالب نمونه فیلم‌هایی چون؛ مرد ۲۰۰ ساله (۱۹۹۹) به کارگردانی کریس کلمبوس و بر اساس رمان مرد پوزیترونی نوشتۀ آیزاک آسیموف و رابرت سیلوربرگ با بازی رابین ویلیامز، هوش مصنوعی (۲۰۰۱) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، منْ روبات (۲۰۰۴) به کارگردانی الکس پرویاس بر اساس مجموعه داستان‌هایی با همین عنوان نوشتۀ آیزاک آسیموف و بازی ویل اسمیت، و انیمیشن وال ـ ئی (۲۰۰۸) محصول والت دیزنی ـ استودیو پیکسار نمایان شد و در سال ۲۰۱۳ با فیلم‌هایی چون او به کارگردانی اسپایک جونز، و ماشین به کارگردانی کاراداگ دبلیو. جیمز، و در سال ۲۰۱۴ با فیلم برتری به کارگردانی والی فیستر و با بازی جانی دپ و مورگان فریمن ابعاد جدیدی از وجود خود را به ظهور رساند.

با نگاهی گذرا به فیلمهایی که پیش از ‌او ساخته شده‌اند می‌توان رد هوش مصنوعی را در دو مفهوم متفاوت دنبال کرد. مفهوم نخست، رایانه‌های مرکزی خودمختار، دیکتاتور، مخرب و بی‌رحمی هستند که از قدرت خود برای تسلط بر دنیا، اجرای نقشه‌های شوم ضدانسانی و نقض اخلاق استفاده می‌کنند. رایانه‌هایی که در ۲۰۰۱: اودیسه فضایی، منْ روبات و وال ـ ئی حضور دارند در چنین جایگاهی قرار می‌گیرند. این هوش‌های مصنوعی اگرچه در ابتدا تظاهر به احساس می‌کنند اما در نهایت نشان می‌دهند که چیزی جز مغزهای داده‌پردازی‌شدۀ بی‌احساس با توانایی تعامل و انتخاب نیستند. هوش‌های مصنوعی این گروه با برخورداری از مغز ابرقدرت خود موفقیت‌های ابتدایی مخربی را در مقابل انسان به دست می‌آورند و او را تا مرز شکست و تسلیم شدن در برابر مخلوقی که زادۀ ذهن خود اوست پیش می‌رانند. در این قبیل فیلم‌ها، انسان ناامید، در می‌یابد که تنها راه مبارزه با قدرت منطق و استدلال سلطه‌گرانۀ هوش مصنوعی استفاده از سلاح عشق و ایمان است. به این ترتیب، قلب در برابر مغز، احساس در برابر عقل و انسان در برابر ماشین به پیروزی می‌رسد.

گونۀ دوم هوش مصنوعی در مقوله‌ای جای می‌گیرد که به شکل روبات‌های فیلم‌های مرد ۲۰۰ ساله، منْ روبات، هوش مصنوعی و وال ـ ئی نمایان می‌شود. این هوش‌های مصنوعی، به دلیل داشتن ظاهری انسانی نه تنها از مغزی تکامل‌یافته و منطق‌گرا برخوردارند بلکه همانند انسان قادر به درک احساسات و عواطف نیز هستند. این روبات‌ها اگرچه به قدرت ذهنی تحلیلگر خود واقفند و به آن افتخار می‌کنند اما نه تنها از این توانایی برتر به عنوان اسلحه‌ای مخرب برای نابودی دنیا استفاده نمی‌کنند بلکه به خاطر درکی که از منحصربه‌فرد بودن توانایی‌های احساسی انسان دارند تلاش می‌کنند تا این قدرت ناشناخته را بیاموزند. در بعضی از این فیلم‌ها، روبات‌های هوشمند به انسان‌ها در نجات دنیا و رها شدن از نیروهای شر شکل گرفته در ذهن مطلق‌گرای رایانه‌های مرکزی کمک می‌کنند و در برخی دیگر از فیلم‌ها  به همزیستی مسالمت‌آمیزی با انسان‌ها نائل می‌شوند.

از سال ۲۰۱۳ و با ساخت فیلم‌های ‌ماشین‌ (محصول انگلستان)، او و برتری، شقّ جدیدی از هوش مصنوعی معرفی می‌شود. این نوع جدید هوش مصنوعی، همان مغز مرکزی است که دیگر، عقل‌گرایی مطلق خود را کنار گذاشته و به سوی ماهیت انسانی پیش می‌رود. این مغز مصنوعی متفکر، برخلاف اجداد ویرانگرش تنها می‌خواهد از هویتی صرفاً مجازی به هویتی فیزیکی ـ احساسی دست یابد. در ‌او‌، هوش مصنوعی، سیستم عاملی است که همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، نسخه تکامل‌یافتۀ آینده‌ای نه چندان دور  و باورپذیر (سال ۲۰۲۵) سیستم‌های کنترل هوشمند صوتی (همانند سیری) است. این سیستم عامل، بی‌آزار و مهربان است و قدرت مغز پردازش‌یافتۀ خود را با عشق تقدیم انسان می‌کند اما به دلیل ماهیت مجازی‌اش در نهایت موجب یأس خود و اربابش می‌شود.

در فیلم‌های ‌ماشین‌ و ‌برتری‌، هوش مصنوعی همان هوش انسان است که با تراشه‌های رایانه‌ای در می‌آمیزد و هویتی مجازی ـ فیزیکی می‌یابد اما به دلیل غیرعادی بودن از جامعۀ انسانی طرد می‌شود.

تاریخ قرون متأخر نشان می‌دهد که هر پیشرفت علمی و توسعه فناوری از ذهن خلاق نویسندگان علمی ـ تخیلی آغاز می‌شود. بنابراین، دور از انتظار نیست که تصور کنیم هزارۀ حاضر، مملو از هوش‌هایی مصنوعی شود که بدون ایجاد رعب و وحشت، به انسان‌ها در انجام تکالیف زندگی یاری می‌رسانند.

درباره

هدا عربشاهی، خبرنگار، نویسنده و مترجم ایرانی فارغ‌‌التحصیل رشتۀ مترجمی زبان ایتالیایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال است. او دورۀ آموزش خبرنویسی و گزارش‌نویسی را در باشگاه خبرنگاران جوان و دوره دانش‌افزایی در رشتۀ ادبیات مدرن ایتالیا را در دانشگاه مطالعات میلان ایتالیا گذرانده است. او به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی مسلط بوده و به عنوان مترجم متون علمی و مترجم شفاهی (interpreter) نیز مشغول به فعالیت است. از او دو رمان به نام‌های ‌آنروز خواهد آمد‌ (۱۳۷۸) و ‌زمان منفی‌ (۱۳۸۸) و ترجمۀ کتاب ‌مریخی‌ها خود ما هستیم‌ (۱۳۹۳) نوشتۀ ‌جووانی بینیامی‌ (رئیس کمیته بین‌المللی تحقیقات فضایی و رئیس شورای مشورتی آژانس فضایی اروپا) و سه نمایشنامه کمدی از ایتالو کُنتی منتشر شده است. از فعالیت‌های رسانه‌ای او می‌توان به خبرنگار و مترجم بخش بین‌الملل و علم و فناوری در باشگاه خبرنگاران جوان (۱۳۸۲-۱۳۸۱)، دبیر صفحات بین‌الملل و علم و فناوری روزنامه راه مردم (۱۳۸۴-۱۳۸۳)، دبیر صفحات اقتصاد بین‌الملل و فناوری اطلاعات در هفته‌نامه اقتصاد و مردم (۱۳۸۵)، خبرنگار و مترجم بخش علم و فناوری در خبرگزاری مهر (از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱)، فعالیت در ماهنامه و فصلنامه همشهری اقتصاد از سال ۱۳۹۰، مترجم شفاهی زبان ایتالیایی در آژانس‌های زیر نظر اداره رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۰، فعالیت در رادیو ایتالیایی معاونت برون‌مرزی صدا و سیما تا سال ۱۳۹۲، نویسنده کارشناس برنامه تخصصی "فتوحات علمی ایران" در رادیو ایتالیایی، نویسنده، پژوهشگر و کارشناس خبری برنامه دیالوگ رادیو نمایش تا سال ۱۳۹۲، عضو تحریریه ماهنامه نجوم از سال ۱۳۹۳، کارشناس برنامه‌ اقتصاد حوالی فرهنگ سال ۱۳۹۴ رادیو اقتصاد،  کارشناس برنامه‌ نمودار رادیو ایران ۱۳۹۴-۱۳۹۵ و دبیرتحریریه ماهنامه دانشمند از ۱۳۹۴