۱۰۱ فیلمنامه برتر تاریخ سینما

نویسنده: بابک حجازی

پدرخوانده، کازابلانکا، همشهری کین، محله چینی‌ها، فهرست شیندلر ـ درخشان‌ترین فیلم‌های تا به امروز، یک چیز مشترک دارند: هر یک با خیالات نویسنده آغاز می‌شوند. مدت‌ها قبل از آنکه بازیگران برای ایفای نقش‌ها انتخاب شوند و دوربین‌ها به حرکت درآیند، نویسنده به صفحه‌ای خالی خیره می‌شود و داستان کلاسیکی را آغاز می‌کند. برای اولین بار، اتحادیۀ نویسندگان غرب آمریکا (WGAW) و اتحادیه نویسندگان شرق آمریکا (WGAE) با عرضۀ فهرست ۱۰۱ فیلمنامه برتر، بهترین فیلمنامه‌نویس‌ها و آثار جاودان‌ آن‌ها را مورد ستایش قرار می‌دهند.

فهرست ۱۰۱ فیلمنامۀ برتر از عالی‌ترین دستاوردهای فیلمنامه ‌نویسی پیروی می‌کند، زیرا حاصل آرای نویسندگان حرفه‌ای سینما و تلویزیون است. در تابستان ۲۰۰۵ برگه‌های رأی‌ برای اعضای اتحادیه نویسندگان آمریکا ارسال و از آن‌ها خواسته شد تا ده فیلمنامۀ محبوب خود را از بین فیلمنامه‌های تولید شده فهرست کنند. هر فیلمی، از دوران گذشته یا دوران کنونی، به زبان انگلیسی یا به زبانی دیگر، واجد شرایط بود. فهرست حاصل مثل سفرنامۀ درخشان‌ترین فیلم‌های قرن است که از  دهۀ سی قرن بیستم به بعد، در همۀ دهه‌ها حضور دارند و در میان این رتبه‌بندی نشان داده شده‌اند.

به یادماندنی‌ترین و سینمایی‌ترین تصاویر بدون معمار اصلی‌شان، فیلمنامه نویس، وجود نخواهند داشت و فیلمنامه نویس [از این نظر] مثل آهنگساز یک سمفونی کلاسیک یا نویسندۀ یک رمان محبوب است. اغلب اوقات فیلم‌های کلاسیک فقط با ستاره‌ها و کارگردان‌هایشان تداعی می‌شوند و هنرمندان اصلی آن‌ها نادیده گرفته می‌شوند، همان کسانی که برای اولین بار قلم را بر روی کاغذ به حرکت درمی‌آورند ـ یا اینکه اخیراً کلیدهای کیبورد لپ‌تاپ خویش را فشار می‌دهند ـ تا آثاری را خلق کنند که چند نسل سینماروها را در سراسر جهان سرگرم کرده و تحت تأثیر قرار داده‌اند. بعد از همۀ این حرف‌ها، فهرست ۱۰۱ فیلمنامۀ برتر با بزرگداشت بهترین فیلمنامه‌ نویسان این حقیقت را آشکار می‌سازد و از جادوگران واقعی پشت پرده قدردانی می‌کند: مردان و زنانی که برترین فیلم‌های تا به امروز را نوشته‌اند.

درباره

بابک حجازی، مدیر و مؤسس سایت «فیلم‌نوشت»، دانشجوی رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران است. او فعالیت خود را با راه‌اندازی سایت «همه چیز درباره فیلمنامه» در ۶ فروردین ۱۳۹۰ آغاز کرد و طی این مدت با جامعه صنفی تهیه‌کنندگان به عنوان فیلمنامه‌خوان همکاری کرد. او که مقالات متعددی را در زمینه فیلمنامه‌نویسی ترجمه یا تالیف کرده است از آبان‌ماه ۱۳۹۴ به مدیریت اجرایی دپارتمان طراحی پروژه جامعه صنفی تهیه‌کنندگان و مدیریت سایت رسمی این تشکل تهیه‌کنندگی ارتقای مقام یافت.