سیمرغ زرین در دستان «جوان روسی»

نوشته شده توسط علی فرهمند

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اهدای جوایز خود در بخش های مختلف به پایان راه رسید؛ جشنواره ای که سیمرغ زرین خود را به فیلم روسی «جوان روسی» اهدا کرد.

پل شریدر؛ مهمان ویژه جشنواره

نوشته شده توسط علی فرهمند

دبیر سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از اختصاص تمام عواید بلیت‌فروشی و درآمدهای ناشی از فروش محصولات فرهنگی این رویداد به سیل‌زدگان خبر داد و پل شریدر را به عنوان یکی از مهمانان ویژه جشنواره معرفی کرد.

پیرامون شخصیت زن در فیلم‌های جشنواره‌ فجر امسال

نوشته شده توسط نام محفوظ

سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر بهانه‌ای شد تا با نگاهی به فیلم‌های «عرق سرد»، «لاتاری»، «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام»، «بمب»، «جاده قدیم»، «دارکوب»، «سرو زیر آب» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» جایگاه زنان در فیلم‌های ایرانی و میزان شناخت فیلمسازان از زن در جامعه کنونی را مورد بررسی قرار دهیم.

نفوذ هوش مصنوعی در سینمای علمی‌تخیلی

نوشته شده توسط هدا عربشاهی

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در دهه‌های اخیر به منبع الهام‌بخشی بسیاری از فیلم‌های علمی‌تخیلی تبدیل شده است. ریاضیدان آمریکایی جان مک‌کارتی (۲۰۱۱-۱۹۲۷) نخستین‌بار در سال ۱۹۵۵ و در جریان سمینار تاریخی میان‌رشته‌ای خودش در نیوهمشایر این اصطلاح را به‌کار برد. به گفته ماروین مینسکی، دانشمند لابراتوار هوش مصنوعی در موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، هدف از این رشته جدید، قادر ساختن ماشین‌ها برای انجام کارهایی است که انسان برای به نتیجه رساندن آنها نیازمند هوش است.

یک شهروند معمولی

نوشته شده توسط امیرحسین بابایی

ریتم ِ کند فیلم، تناسبی منطقی‌ با روایت فیلم ندارد. فقط به خاطر اینکه کاراکتر اصلی، یک پیرمرد فرسوده و بیمار است، تماشاچی باید در لحظه‌لحظه‌های زندگی ِ یکنواخت پیرمرد شریک شود؛ امّا سؤال اصلی این است که چنین پیرمرد ِ بیماری چطور می‌تواند در خانه همسایه‌اش حرکات موزون انجام دهد و در نهایت دست به قتل همسایه‌اش بزند؟ فیلم «یک شهروند کاملاً معمولی» بیشتر به یک شوخی شبیه است تا یک «فیلم»؛ و فیلم‌ساز در صحنه‌های «نان سنگک خریدن» ِ پیرمرد، موفق‌تر عمل می‌کند تا «آدم کشتن».