پیامد (Aftermath)

پیامد رویدادی است که نتیجه یا عاقبت بلافصل رویداد، تصمیم یا کنشی پیشین است. پیامد به طور معمول بر شخصیت‌ها تأثیری منفی دارد و مانعی غیرمنتظره است که باید بر آن چیره شد. گاهی پیامد پایان تلویحی فیلم است ـ وقتی که داستان تمام شود، اوضاع برای شخصیت‌ها چگونه خواهد بود. از سوی دیگر، گاهی کل فیلم پیامد رویدادی می‌باشد که در ابتدای آن به وقوع پیوسته است.

 

مثال‌ها:

پیامد شامل هر اتفاقی می‌شود که پس از باز شدن جعبۀ پاندورا رخ می‌دهد. پیامد یا بهایی است که شخصیت‌ها باید بپردازند، یا سزای کارهایشان است.

فارگو (۱۹۹۶) نمونه‌ای است که در آن پیامد اکثریت داستان فیلم را به خود اختصاص می‌دهد؛ رویدادی که موجب وقوع پیامد در ابتدای فیلم می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که جری لاندگارد (ویلیام اچ. میسی) کارول شوالتر (استیو بوچمی) و گایر گریمسراد (پیتر استورمیر) را به خدمت می‌گیرد تا زنش را بربایند. ادامۀ فیلم نشان می‌دهد که چگونه همسر جری ربوده می‌شود، و در پی آن چه اتفاقی برای شخصیت‌ها رخ می‌دهد.

بازی (۱۹۹۷) نمونۀ پیامدی است که پس از رسیدن پروتاگونیست به مقصود اصلی‌اش به وقوع می‌پیوندد و به پردۀ دوم پایان می‌دهد. این پیامد است که داستان را به سوی پردۀ سوم پیش می‌برد، و به ما نشان می‌دهد که نیکلاس ون اورتون (مایکل داگلاس) تکه‌های پراکندۀ پازل زندگی خود را جمع‌آوری می‌کند و می‌کوشد آن‌ها را دوباره کنار هم قرار دهد تا از خالقان "بازی" انتقام بگیرد.

انقلاب‌های ماتریکس (۲۰۰۳) نشان می‌دهد که پیامد چگونه می‌تواند به داستان پایان بخشد و چطور می‌تواند به سان یک نامۀ خداحافظی به مخاطب بگوید که پس از تیتراژ پایانی زندگی شخصیت‌ها به چه صورتی خواهد بود. وقتی نیو (کیانو ریوز) برای از بین بردن اسمیت (هوگو ویوینگ) خود را فدا می‌کند و با این کار زایون را از مورد هجوم واقع شدن نجات می‌دهد، معمار (هلموت باکایتیس) و اوراکل (مری آلیس) دربارۀ آیندۀ ماتریکس و اینکه بعداً چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، تبادل‌نظر می‌کنند.