٢٢ راه برای ارتقای مهارت فیلمنامه نویسی

نوشته شده توسط هال کراسمن

 

برخی احتمال اینکه یک فیلمنامه‌نویس خوب بتواند فیلمنامه‌ای را به فروش برساند حول و حوش ۱ در ۵۰۰۰ تخمین زده‌اند.

اگر بتوانید این مقدار را تنها با یک حرکت نصف کنید، نتیجه چه خواهد شد؟ حالا ۱ در ۲۵۰۰.

پس، اگر بتوانید این مقدار را با چند حرکت به یک پنجم کاهش دهید نتیجه چه خواهد شد؟ حالا ۱ در ۵۰۰. و اگر این مسیر را ادامه دهید، دیر یا زود به مقدار ۱ در ۱۰ و حتی ۱ در ۲ می‌رسید.

اگر این موضوع را باور ندارید، اجازه دهید این سؤال را مطرح کنم: شانس چارلی کافمن برای فروش فیلمنامۀ بعدی‌اش چقدر است؟

او جان مالکوویچ بودن، اقتباس و چند فیلمنامۀ دیگر نوشته است. آیا می‌توانید بگویید که شانس او برای فروش یک فیلمنامۀ دیگر خیلی زیاد است؟ آیا از اینکه بشنوید او در شش ماه بعدی فیلمنامۀ دیگری را هم فروخته متعجب خواهید شد؟ شک دارم.

اما اگر چارلی کافمن را زمانی ملاقات می‌کردید که تازه کار نوشتن را آغاز کرده بود، نمی‌گفتید که او هم با احتمال ۱ در ۵۰۰۰ روبه‌رو است؟

نکته‌ای که می خواهم به آن اشاره کنم این است: همۀ افراد کار خود را با همان احتمال ۱ در ۵۰۰۰ شروع می‌کنند و این وظیفۀ خود ما است که این احتمال تا جایی افزایش دهیم که شانس با ما باشد. تغییر دادن چنین احتمالاتی فقط به ارتقای دائم مهارت‌ها و بهره برداری از فرصت‌های پیش آمده بستگی دارد.

در ادامه به ٢٢ روش برای ارتقای مهارت فیلمنامه‌نویسی شما اشاره می‌کنم. این مطلب را با اشاره به بدیهی‌ترین موارد و بیان برخی ایده‌هایی که خارج از حیطۀ معمول هستند آغاز می‌کنم. 

لیست زیر را به شما ارائه می‌کنم تا حتی اگر بدون پول و هرگونه تماسی در اتاق‌تان حبس شده باشید، همیشه راهی برای ارتقای مهارت خود در فیلمنامه نویسی در اختیار داشته باشید.

 

٢٢ روش برای ارتقای مهارت فیلمنامه نویسی شما

۱. هر روز بنویسید.

۲. فیلمنامه‌های ساخته شده را بخوانید و به دنبال نقاط قوت آن‌ها بگردید. نتایج یک مسابقۀ فیلمنامه‌نویسی را مطالعه کنید و به تفاوت‌های میان برنده‌ها و آن‌هایی که ناکام شده‌اند پی ببرید.

۳. در کلاس‌های فیلمنامه‌نویسی شرکت کنید. به راحتی می‌توانم چند تا از این کلاس‌ها را به شما معرفی کنم.

۴. بازخورد نوشته‌هایتان را دریافت کنید.

۵. فیلمنامه‌های نویسندۀ دیگری را نقد و بررسی کنید.

۶. به یک گروه فیلمنامه‌نویسی ملحق شوید.

۷. فیلمنامۀ مورد علاقه‌تان را انتخاب نمایید و با در نظر گرفتن انتخاب‌های نویسندۀ فیلمنامه، از آن رونویسی کنید.

۸. برای ارتقای کار خود تکنیکی را انتخاب و از آن در یک یا چند صحنه استفاده کنید.

۹. یک صحنۀ واحد را به روشی کاملاً متفاوت بنویسید:

  • یک شخصیت یا صحنه را تغییر دهید.
  • مخاطرات را افزایش دهید.
  • شخصیت مسلط بر صحنه را تغییر دهید.
  • برای تغییر پایان صحنه از یک پیچش [برای اطلاع بیشتر به شهر فیلمنامه مراجعه نمایید.] استفاده کنید.
  • شخصیت‌ها را در موقعیت بدتری قرار دهید.

۱۰. از یک نویسندۀ دیگر بخواهید که یکی از صحنه‌های شما را به شکل کاملاً متفاوتی بنویسد.

۱۱. یکی از شخصیت‌ها را در موقعیتی نامتعادل و پیچیده قرار دهید تا به سایر احتمالاتی که در دسترس است پی ببرید.

۱۲. یک خط توصیف صحنه یا دیالوگ را انتخاب و به ده روش مختلف یا بیشتر، بازنویسی کنید.

۱۳. قابلیت‌های خود را به کار بگیرید: شخصیت خود را با یک مشکل لاینحل روبه‌رو نمایید و سپس آن مشکل را حل کنید.

۱۴. صحنه‌ای را از یک فیلم مورد علاقه‌تان انتخاب و آن را بنویسید. وقتی که این کار را انجام دادید، همان صحنه را در فیلمنامۀ آن فیلم بخوانید و ببینید که نویسنده به چه ترتیبی آن را به روش متفاوتی نوشته است.

۱۵. به تماشای یک فیلم بنشینید، و آن را در پایان هر صحنه متوقف کنید. اتفاقاتی را که در آن صحنه رخ داده، چگونگی تغییر شخصیت‌ها، نقاط ابتدایی و انتهایی، و جذاب‌ترین بخش آن صحنه را یادداشت کنید.

۱۶. بهترین ایدۀ خود را انتخاب و آن را به شکلی بهتر کنید! گاهی اوقات، این موضوع به نوشتن ربطی ندارد. بلکه ربطش به نحوۀ تفکر، اکتشاف‌های تازه و عادت به دستیابی به ایده‌های بدیع و تازه است. خود را مجبور کنید که بهترین ایده‌هایتان را به طور مرتب بهتر کنید، و خیلی زود به بهترین ایده‌ها در هالیوود دست می‌یابید.

۱۷. ببینید که یک تهیه‌کننده یا فیلمنامه‌خوان در فیلمنامه به دنبال چه چیزی است. این کار می‌تواند شانس شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. شاید این کار شما را از نوشتن چیزی که شانس موفقیت ندارد نجات دهد.

۱۸. در یک کلاس بازیگری شرکت کنید.

۱۹. همراه با بازیگرها فیلمنامه را از اول تا آخر همخوانی کنید.

۲۰. با دوربین دیجیتال یک فیلم کوتاه بگیرید. با انجام این کار از تجربۀ مشاهدۀ جان بخشیدن بازیگرها به فیلمنامه‌تان برخوردار می‌شوید. تا زمانی که چنین کاری نکنید، نمی‌توانید میزان غرور و شرمی که تجربه خواهید کرد را تصور کنید. اما کارگردانی حتی یک صحنه، نحوۀ نوشتن شما را تغییر خواهد داد.

۲۱. به خود اجازه دهید بی‌وقفه و از ته دل بنویسید.

۲۲. تصمیم بگیرید که به طور دائم مهارت‌های نویسندگی خود را ارتقا دهید تا به یکی از بهترین فیلمنامه‌نویس‌ها بدل شوید.

 

کار تمام است، این هم ٢٢ راه برای افزایش احتمال موفقیت شما. در خصوص خیلی از این موارد حتی نیازی نیست که از پشت کامپیوتر خود بلند شوید. اگر در نوشتن جدیت دارید، نباید اجازه دهید که یک روز هم بدون انجام حداقل یکی از موارد بالا سپری شود.

 

ترجمه: اردوان وزیری

درباره

هال کراسمن در دنیای فیلمنامه نویسی کارشناس مشهوری است. او در رویدادها و فستیوال‌های فیلمنامه نویسی نظیر فستیوال فیلم آستین و اسکرین‌رایتینگ اکسپو سخنرانی کرده است. تخصص او در شناسایی الگوهای کار‌شناسانه از طریق مشاهده و مصاحبه با بهترین‌های هر پیشه است. او پس از استخراج این الگو‌ها، آن را به بقیه آموزش می‌دهد تا توان اجرایی خود را به سطح آن الگو‌ها برسانند. او این برنامه‌های آموزشی را برای بیش از ١۲۵ سازمان‌ و کمپانی‌ بزرگ نظیر ناسا و بوئینگ طراحی و اجرا کرده است. او در سال ۲۰۰۰ برای طراحی دوره‌های فیلمنامه نویسی که خلق فیلمنامه‌های خارق‌العاده را برای نویسندگان آسان سازد، مصاحبه با بیش از ۵۰۰ تهیه کننده هالیوودی را آغاز کرد. تخصص او موضوع‌های پیچیده‌ای چون زیرمتن، کانسپت عالی، و خلق شخصیت برای ستارگان سینما و بحش‌بندی این موارد به گام‌ها و پروسه‌های ساده است. او هم‌اکنون مدیر سایت معتبر <ScreenwritingU> است که یکی از بهترین سایت‌های آموزشی حال حاضر دنیا در زمینه ارائه دوره‌های آنلاین آموزش فیلمنامه نویسی به حساب می‌آید. او را در توییتر دنبال کنید: https://twitter.com/HalCroasmun