ده توصیه برای اینکه خلاقیت‌تان را افزایش دهید

نوشته شده توسط هیلی مکنزی

این­ها توصیه‌­های برتر من هستند تا بتوانید از موانع نویسندگی بگذرید، خلاقیّتتان را بالا ببرید و ایده‌­های داستانیِ بدیع بیشتری پدید آورید.

۱. تأمّل/ خیال‌پردازی: هنگامی که مغز از فعالیّت‌­های بیرونی فارغ می­‌شود در خلاقانه‌ترین وضعیّت خود قرار دارد. اختصاص دادن زمان برای رها شدن از یک برنامۀ پرمشغله برای انجام این کار ضروری است، چه برای رسیدن به این وضعیّت خلاقانه تأمل کنید و یا اینکه فقط همان‌طور که از پنجره بیرون را تماشا می­‌کنید به ذهنتان اجازه دهید تا هر کجا که می­‌خواهد برود.

۲. ذهن‌تان را منحرف کنید: مطالعات بسیاری نشان داده‌­اند که انجام فعّالیت‌­های ساده با دست (شستن ظرف­‌ها، هرس کردن رُزها) یکی دیگر از بهترین راه‌­های کمک به جریان یافتن ایده‌­های خلاقانه است.

۳. ورزش کنید: ورزش، چه یک پیاده‌­روی سریع و یا ورزش در باشگاه، هم ذهن‌تان را منحرف می­‌کند و هم رخوت ذهنی‌تان را از بین می‌برد. و این تصادفی نیست که بسیاری می‌­گویند بهترین ایده­‌ها وقتی به سراغشان می‌­آید که زیر دوش هستند، آب گرم باعث می­‌شود بدنتان دوپامین [۴]آزاد کند، درست مانند زمانی که ورزش می­‌کنید.

۴. نوشتن آزاد: این برای به جریان انداختن ایده‌­ها راه فوق­العاده‌­ای است و برای ما نویسنده­‌ها به عنوان سخن­‌پرداز عالی است. برای آزادنویسی یک موضوع انتخاب کنید و یا دستتان را باز بگذارید. نکتۀ مهم این است که یک زمان‌بندی معقول در نظر بگیرید (حداقل پنج دقیقه) توقف نکنید، ویرایش نکنید، فقط بنویسید.

۵. نقشۀ ذهنی/ ایده‌پراکنی: مانند آزادنویسی امّا کمی تصویری­‌تر. کلمه/موضوع کلیدی‌­تان را وسط یک تکه کاغذ سفید بزرگ بنویسید و بعد برای هر فکر و ایدۀ نو که در مورد آن جرقه می‌­زند خطوطی را به سمت بیرون ترسیم کنید. همان­‌طور که هر کدام به نوبۀ خود به ایده‌­های جدیدی منجر می­‌شوند، دنبالشان را بگیرید. ممکن است از اینکه ببینید به کجاها رسیده­اید متعجّب شوید!

۵. هر ایده‌­ای را ثبت کنید [۵]: بله، تمامشان را! هر چقدر هم که گذرا به نظر می­‌رسد، آن را روی کاغذ و یا در اپلیکشن اورنوت [۶] یا در هر برنامۀ یادداشت‌برداری دیگری که استفاده می­‌کنید بنویسید. ممکن است که در حال حاضر ندانید که با آن چه کار کنید امّا بعدها همین ایده می‌­تواند کلیدی باشد که ایدۀ جدیدی را باز می‌­کند.

۶. کلاغ باشید: هر چقدر که ایده‌­های بیشتری داشته باشید، هر قدر از محرک‌­های بیشتری کمک بگیرید، شانس ایجاد رابطه‌­های جالب برایتان بیشتر است. بسیار بخوانید و هر چیزی را که به نظرتان جالب می‌­آید جمع‌­آوری کنید؛ مقالات کامل، یک یا دو جمله، یک شعار، یک تصویر.

۷. یادداشت‌­های قدیمی را مرور کنید: اگر در همان زمان زحمت ثبت کردنش را به خودتان داده باشید، طنینِ آن ایده به طریقی با شما مانده است. شاید با گذر زمان، با تجربه‌­های نو و ایده‌­های جدیدِ پس از آن، آن ایده‌­های قدیمی جرقۀ ایدۀ جدیدی را بزنند و یا شفّاف­‌تر با شما سخن بگویند.

۸. با ایده‌های داستانی‌تان همراه شوید: آن "چه می­‌شد اگرها" همان چیزهایی هستند که به شما نشان می‌­دهند کلّ ماجرا از چه قرار است، پس مطمئن شوید که ایده‌ها را سریع از دست نمی‌­دهید بلکه با آن­‌ها همراه می‌شوید تا ببینید به کجا می‌رسند. نیکلاس کازان (ماتیلدا) می­‌گوید که چطور این مسیر را طی می‌کند: "گاهی یک ایده با یک حس شروع می­‌شود، یا شخصیّتی را در خیابان می­‌بینم که کار جالبی انجام می­‌دهد، و با خودم فکر می­‌کنم که چرا، و فقط هرجا که می‌­رود به دنبالش می‌­روم. بیشتر اوقات جایی نمی­‌رود، امّا اتّفاقی که می‌­افتد این است که با نوشتنش یک ایده به ایده‌­های دیگری می‌­انجامد و گاهی ایده­‌ها به هم می‌­رسند و کلیتی را به وجود می‌­آورند. تا جایی که می‌­توانم بازی می­‌کنم. این به نوعی اکتشاف در دنیای  فیلمنامه است." (از ۱۰۱ عادت نوشتن فیلمنامه نویسان بزرگ)

۹. در فضای دیگری بازی کنید: خلاقیّت از تلاقی ایده­‌ها به وجود می‌­آید. ما گاهی در دنیای محدودمان گیر می­‌افتیم، خوب است که بروید و خودتان را غرق در چیزی کنید که کاملاً برایتان ناآشنا است.

۱۰. نا­منظّم شوید: در دنیای بسیار منظمِ بزرگسالانه‌­مان، اینکه از آشفتگی استقبال کنیم عجیب به نظر می‌­رسد، امّا مهم است که بعضی اوقات کودک شویم، بازی کنیم، همه چیز را به هم بریزیم. سعی کنید از خودکار و کاغذ استفاده کنید (حتی اگر به طور معمول یادداشت‌­هایتان را روی کامپیوترتان جمع‌­آوری می­‌کنید) برای اینکه دیدن ایده‌­های مختلف به صورت عینی و در کنار هم به شما این امکان را می‌­د‌هد که رابطه­‌ها را کشف کنید. کلاژ بسازید، تصاویری بکشید، یادداشت‌­های سرسری بنویسید، فلش‌­هایی رسم کنید و چیزهای بی‌­ربط را به هم وصل کنید.

و هنگامی که دنیایی که شما را افسون کند یا یک "چه می‌شد اگر" تازۀ زیرکانه یافتید، زمان آن رسیده که ایدۀ داستانی‌تان را تبدیل به یک فیلمنامۀ کاملِ پرداخت‌شده کنید.

 
ترجمه: نگار عباس‌پور
 
_____________________________________________________

[1] The Lego Movie

[2] President Business

[3] WyldStyle

[4] Dopamine

[5] در متن اصلی نیز شمارۀ پنج دو بار تکرار شده که با توجه به اعتبار سایت منبع این مقاله، بیشتر تعمدی به نظر می‌رسد.

[6] Evernote - click here

درباره

هیلی مکنزی، ستون‌نویس بریتانیایی مجلۀ اسکرپیت، مشاور فیلمنامه، و سرپرست داستان در سینما و تلویزیون، مدیر و مؤسس سایت اسکریپت انجل (۲۰۰۹﴾، فارغ‌التحصیل رشتۀ ادبیات انگلیسی از دانشگاه کانتربری کرایست چرچ است. او تاکنون به عنوان تهیه‌کننده با میدنایت لارک پروداکشنز، به عنوان ادیتور فیلمنامه و فیلمنامه‌خوان با بی‌بی‌سی و آی‌تی‌وی همکاری کرده است. او را در توییتر دنبال کنید: https://twitter.com/hayleymckenzie1