درباره ما

 

سایت فیلم‌نوشت

اولین سایت تخصصی فیلمنامه‌نویسی در سینمای کشور

تأسیس: ۸ مهر ۱۳۹۵ به مناسبت روز بزرگداشت مولانا 

مؤسس و مدیر سایت: بابک حجازی

زمینه فعالیت: آموزش فیلمنامه‌نویسی، خدمات فیلمنامه‌نویسی، بازار فیلمنامه، طراحی پروژه

 

سایت «فیلم‌نوشت» به عنوان اولین سامانۀ تخصصی فیلمنامه‌نویسی در سینمای ایران روز ۸ مهر ۱۳۹۵ . مصادف با روز بزرگداشت مولانا، شاعر برجستۀ فارسی‌سرای مشرق‌زمین، بر سه اصل آموزش تخصصی فیلمنامه‌نویسی، ارتقای جایگاه (و دستمزد) فیلمنامه‌نویس، و تسهیل فروش فیلمنامه در سینمای ایران تکیه دارد و زیرنظر دپارتمان طراحی پروژۀ جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران اداره می‌شود.

آموزش تخصصی فیلمنامه‌نویسی چیزی است که روی آن تأکید بسیار داریم چرا که به واسطۀ برخی ترجمه‌های نامناسب و تفاسیر غریب از منابع معتبر غربی، مفاهیم و تعالیم نادرستی در حال ترویج در سینمای کشور است که می‌تواند به اوضاع آشفتۀ فیلمنامه‌نویسی بیشتر دامن بزند. سایت «فیلم‌نوشت» با ارائۀ ترجمۀ گزیده‌های کتاب‌های خارجی، مطالب نشریات یا سایت‌های معتبر فیلمنامه‌نویسی، مقالات تحلیلی و نقد فیلمنامه، انتشار فیلمنامه‌های خارجی، و برگزاری سمینارها و همایش‌های فیلمنامه‌نویسی سعی در سامان بخشیدن به امر آموزش فیلمنامه‌نویسی در سینمای کشور دارد.

فروش و بازاریابی فیلمنامه یکی از معضلاتی است که فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار با آن سروکار دارند. سازوکار نامناسب موجود در سینمای ایران موجب شده تا بسیاری از استعدادهای قصه‌گویی پشت درهای بسته بمانند و فقر قصه و افکار تازه در سینمای ایران بیش از پیش نمود یابد. دپارتمان طراحی پروژۀ جامعه صنفی تهیه‌کنندگان با راه‌اندازی اولین بازار آنلاین فیلمنامه در تاریخ سینمای ایران این فرصت را در اختیار قصه‌گویان گمنام اما مستعد قرار می‌دهد تا با آثار جذابی که می‌نویسند دیده شوند و این بخت نصیب‌شان شود که به جمع خانوادۀ بزرگ سینمای ایران بپیوندند. شاید مراکز دیگری نیز به تقلید از دپارتمان فیلمنامه اقدام به راه‌اندازی بازار فیلمنامه کنند اما باید در نظر داشت که هیچ‌کدام از آن‌ها مثل بازار فیلمنامه زیر نظر یک تشکل بزرگ تهیه‌کنندگی فعالیت نمی‌کنند و تحت هر شرایطی، بازار فیلمنامه جامعه صنفی تهیه‌کنندگان مطمئن‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین مکان برای علاقه‌مندان سینما جهت آزمودن شانس خود برای ورود به صنعت سینما است.

دپارتمان طراحی پروژه علاوه بر بازار آنلاین فیلمنامه، خدمات بسیار متنوعی را به فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار و تهیه‌کنندگان ارائه می‌کند. فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار می‌توانند با استفاده از این خدمات شانس موفقیت آثار خود را در بازار فیلمنامه افزایش دهند و تهیه‌کنندگان با استفاده از این خدمات شانس موفقیت تجاری فیلم‌هایشان را در گیشه تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهند. ویژه‌ترین خدمات این دپارتمان، طراحی پروژه‌های سینمایی است که پیش از ورود فیلمنامه به مرحلۀ پیش‌تولید، آن را از هر لحاظ برای یک موفقیت تجاری کم‌نظیر در گیشه آماده می‌سازد.

حمایت جامعه صنفی تهیه‌کنندگان از سایت «فیلم‌نوشت» صرفاً معنوی است. لذا این سامانه برای تأمین مخارج خود به اخذ حق عضویت سالانه از فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار و سینماگران حرفه‌ای تکیه دارد. البته ما می‌توانیم با جذب اسپانسر، از فیلمنامه‌نویسان تازه‌کار بابت حق عضویت سالانه و ارسال تک‌صفحه به بازار فیلمنامه هیچ هزینه‌ای مطالبه نکنیم ولی اسپانسرها شروط خاصی را مطرح می‌کنند که ما قادر به پذیرش آن نیستیم. بنابراین، ناگزیر به دریافت حق عضویت و حق ثبت پکیج آثار در بازار فیلمنامه خواهیم بود.

درباره

مطالب دیگر